Eşinin 15 yıla kadar hapsi istendi

Eşinin 15 yıla kadar hapsi istendi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi esnasında Astsubay Ömer Halisdemir kadar öldürülen darbeci general Semih Terzi’nin eşi Nazire Terzi’nin yargılandığı davada mütalaasını sunan savcı, sanığın “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15 yıla değin hapisle cezalandırılmasını istedi.

Ankara 13. Ağır Cinayet Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutsak davalı Nazire Terzi ile avukatlar katıldı.

Cep telefonundan CoverMe ve KakaoTalk gibi programları kullanıp kullanmadığı sorulan Terzi, bu programları kullanmadığını savundu.

Laf alan duruşma savcısı, araştırılması istenen başka husus bulunmadığından hakkındaki mütalaasını açıklayacağını bildirdi.

Savcı, sanık Nazire Terzi hakkında, noter katibi Kerem Sağlıklı’yı, “Hepiniz bizden özür dileyeceksiniz. Hepiniz göreceksiniz” sözleriyle korkutma ettiği suçlamasıyla açılan ulus davasında, “Hepiniz göreceksiniz” ifadesinin tanıklar tarafından doğrulanmadığı gerekçesiyle beraatini istedi.

Terzi hakkında “Anayasa’yı ihlal” suçuna iştirak suçundan da beraat talep eden savcı, Semih Terzi’nin Ankara’ya kesin olmama çekmeden gelebilmek için eşi Nazire Terzi’yi kullandığına ilişkin mahkumiyetini gerektirir, her türlü şüpheden uzakta fiziksel bir delil bulunmadığını belirtti.

Sanığın, eşi Semih Terzi’nin vefat raporunda değişiklik yerine getirmek nedeniyle hekim kıyafetiyle GATA’ya giderek kayıtların tutulduğu bilgisayarda tahlil yaptığını, sanıktan ele geçirilen cep telefonunda FETÖ mensuplarının da kullandığı bazı programlara ilişkin arşiv bulunduğunu, sanığın bu programlarla eşi Semih Terzi ile görüştüğünün belirlendiğini kaydeden savcı, Nazire Terzi’nin “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istek etti.

”TEK SUÇUM SEMİH TERZİ’NİN EŞİ ALMAK”

Mütalaaya karşı söz alan Nazire Terzi, eşinin vefat belgesinin sahte olduğunu düşündüğünü, GATA’ya da bu nedenle gittiğini öne sürerek, “23 Temmuz 2016’da hekim arkadaşlarla daha gizli karşılaşmak için doktor önlüğümü de giyerek GATA acile gittim. Raporu tanzim eden doktoru sordum. GATA’da tanımadıklarını söylediler” dedi.

Davalı Terzi, telefonunda bulunan programlara ilişkin, CoverMe ve KakaoTalk kullanmadığını, kullandığı öteki programların ise örgüte ait olup olmadığını bilmediğini iddia etti.

Hakkında somut kanıt bulunmadığını, neyle suçlandığını deha bilmediğini savunan Terzi, “Tek suçum Semih Terzi’nin eşi edinmek” dedi.

Terzi’nin avukatı da mütalaaya kısmen katıldıklarını, müvekkilinin terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin fiziki kanıt bulunmadığını savundu.

Beyanların ardındaki ara kararını ifade eden mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı 12 Şubat’a erteledi.

52,5 YIL HAPSİ İSTENMİŞTİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Nazire Terzi hakkında, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse destek”, “terör örgütü üyesi olmak” ve “suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak” suçlarından 52,5 yıla kadar hapis talebiyle dava açmıştı.

SGK erken emeklilik müjdesi: Bu durumlarda emeklilik öne çekilebilecek!

SGK erken emeklilik müjdesi: Bu durumlarda emeklilik öne çekilebilecek!

Türkiye Istatistik Bilimi Kurumu’nun ( TÜİK) son açıkladığı verilere tarafından çalışanların yüzde 35.2’si kayıtdışı. Yani 10 milyon birey sigortasız olarak çalışıyor. Sigortasız çalışılan sürede, işveren  SGK’ya işe giriş bildirgesi vermiyor. Dolayısıyla prim yatmıyor ya da beceriksiz yatıyor. Asgari aidat üzerinden yatan primler de var. böylece yasa, primi yetkisiz yatana veya yatırılmayana ‘hizmet saptama davası’ açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce kişi emekliliğini öne çekebilme imkanı elde edebilecek.

DAVA İÇİN SÜREYE DIKKAT!

Yasa, primi beceriksiz yatana ya da yatırılmayana ‘hizmet saptama davası’ açma hakkı tanıyor. Bu yolla binlerce kişi emekliliğini öne çekti.  Yargıtay da  SGK’yı değil işçiyi haklı buluyor. Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği sürenin son yılından başlayarak 5 sene içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan ölmüşse, adalet sahipleri de dava açabiliyor.

sigorta primi ile ilgili görsel sonucu

TANIK VE BELGE YETER…

Elinizde sağlam belgeler, şahitler varsa ‘iş mahkemesine’ mutlaka tespit davası açın. Hizmet saptama davası başlamak için kanıt olarak kullanılabilecek kalemler şunlar:  SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, ödenti mükellefiyet kayıtları, aidat bordroları, şahit, bilirkişi.

İlgili resim

MUTLAKA SORGULATIN!

Hizmet tespit davasını kazandığınız halde  SGK, ‘hizmet tespit davası ile kazandığınız günlerin primleri ödenmedi’ diye emeklilik talebinizi reddederse, en yakın Iş Mahkemesi’nde emeklilik talebiniz için dava açın. Davayı kazanınca birikmiş aylıklarınızı da alırsınız. Eksik prim yatıp yatmadığını  SGK’ya giderek ya da ‘turkiye.gov.tr (e-devlet)’ sitesine girerek denetim edebilirsiniz.

İlgili resim

Kritik zirvede dikkat çeken detaylar

Kritik zirvede dikkat çeken detaylar

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Görüşmede Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı detaylı bir şekilde ele alındı. Çankaya Köşkü’nde basına kapalı yapılan mülâkat 50 dakika sürdü. İkili görüşmenin ardındaki yaptıkları açıklamada görüşmenin verimli geçtiğine şive yaptılar.

“Kahraman askerlerimiz mücadelelerini sürdürüyorlar, en büyük arzumuz burunları kanamadan ülkelerine dönmeleridir” diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin sınır güvenliği fazla önemlidir. Bulunduğumuz coğrafya hudut güvenliğine önem vermemizi gerekli kılıyor” ifadelerini kullandı. Suriye’nin toprak bütünlüğüne de dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Askerlerimiz terör örgütünü cezalandırırken Suriye’nin toprak bütünlüğüne katkı maddesi yapıyor” dedi. CNNTürk’ün haberine tarafından, CHP lideri Çankaya Köşkü’nden kırmızı bir dosyayla ayrıldı.

Bozdağ’dan ABD’nin ‘işbirliği’ mesajına yanıt

Bozdağ'dan ABD'nin 'işbirliği' mesajına yanıt

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın bugün seri halinde yaptığı açıklamalarda verdiği “işbirliği ve birlikte çalışma” mesajına Ankara’dan cevap geldi.

“SİLAHLARI TOPLAYIN”

Bakanlar Kurulu sonrası konuşan Bekir Bozdağ, konuyla ilgili bir soruya, “iş birliğinin yolu emin, silahları vermeyi durdurmak, ondan önce verilmiş olan silahları toplamaktır” biçiminde yanıt verdi.

TILLERSON NE DEMİŞTİ?

Tillerson bugün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin meşru emniyet kaygılarını tamir etmek için birlikte neler yapılabileceğini görmek istediklerini ifade etmişti.

İLİŞKİLİ HABERLER

ABD 'Afrin' için geri adım attı!
DÜNYA
4 SAAT ÖNCE

ABD ‘Afrin’ için geri adım attı!

Bozdağ'dan Fransa ve BMGK açıklaması
Ortadoğu
1 SAAT ÖNCE

Bozdağ’dan Fransa ve BMGK açıklaması

ABD'den Türkiye'ye 'güvenli bölge' mesajı
Ortadoğu
1 SAAT ÖNCE

ABD’den Türkiye’ye ‘güvenli bölge’ mesajı

Rusya’dan Soçi açıklaması

Rusya'dan Soçi açıklaması

Rusya Dışişleri Sergey Lavrov, Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’yle Cenevre görüşmelerinin işleyişinin destekleneceğini belirterek, “Türk ve İranlı meslektaşlarımızla, tüm yöresel ve uluslararası oyuncuları kongrede yer almaya ziyafet ettik.” dedi.

Lavrov, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Münazara Yüksek Komitesi (MYK) Başkanı Nasır Hariri ile başkent Moskova’da gerçekleştirdiği toplantının peşinde, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Soçi’de düzenlenecek Suriye Milli Diyalog Kongresi’nin temel amacının, Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki Cenevre sürecinin daha etkili bir ayla getirilmesi olduğuna işaret eden Lavrov, “Böylelikle, tüm Suriyelilerin arasındaki diyalog, herkesin beklediği sonuçları getirebilecek.” diye konuştu.

Soçi’de, Suriye toplumunun hem hükümet ayrıca de muhalefet temsilcilerinin bir çatı altında toplamaya çalışacaklarını anlatan Lavrov, “Türk ve İranlı meslektaşlarımızla, tüm bölgesel ve uluslararası oyuncuları kongrede yer almaya davet ettik.” dedi.

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentiev, önceki gün yaptığı açıklamada Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye Milli Diyalog Kongresi’ne katılacak ülkelerin listesi konusunda görüş birliğine vardığını duyurmuştu.

Suriye’deki ateşkesin garantör ülkeleri Rusya, İran ve Türkiye, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin 29-30 Ocak’ta Rusya’nın Soçi şehrinde toplanması için anlaşmıştı.

Afrin’de güvenli ilerleme hatları oluşturuldu

Afrin'de güvenli ilerleme hatları oluşturuldu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekatı’nda terör örgütü PYD/PKK işgalindeki Afrin’de 11 noktayı ele geçirerek tehlikesiz ilerleme hatları oluşturdu.

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine tarafından, TSK ve harekata takviye veren Hür Suriye Ordusu güçleri, sabahtan saatlerinde başlayan kara harekatında Afrin’in Raco ve Bülbül beldelerine ast Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Yığın isimli noktaları ve iki tepeyi daha ele geçirdi.

Böylece harekatın ilk gününde Afrin’in kuzey, kuzeybatı ve batı yönlerinden girilmiş oldu.

AFRİNLİ KÖYLÜLERDEN BİRLİK MESAJI

ÖSO unsurları Afrin’de ilerledikleri bir bölgede bazı köylülerle bir araya gelerek güvenliklerinin sağlanacağı konusunda güvence verdi.

Muhalifler köylülere harekatın amacının bölgeyi terör örgütü işgalinden kurtarmak olduğunu anlattı. ÖSO tarafından paylaşılan bir videoda, komutanın köylülere, “Siz bizim dostumuz, bizim ailemizsiniz. Buraya, size uygulanan zulme son vermek için geldik. (PYD/PKK) Onlar bizim ortak düşmanımız” dediği görüldü.

Afrinli köylüler de ÖSO mensuplarına birlik ve birliktelik mesajlarını iletti.

TSK ve ÖSO unsurları ilerledikleri ilk noktalarda önemli bir direnişle karşılaşmadı. Muhalifler, Raco’nun köylerinde bazı terör örgütü mensuplarını sağ ele geçirdi.

TSK uçakları da gün boyu terör örgütü mevzilerini vurdu. Cinderis beldesine yan Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerinde örgüte ait hedeflerin bombalandığı görüldü.

PYD/PKK’nın Tel Rıfat ilçesine ast Malikkiye’deki terör yuvaları da Türk jetlerinin ve topçusunun hedefi oldu.

ÖRGÜT SİVİLLERİ NIYET ALIYOR

Terör örgütü ise sivilleri aracısız olarak gaye almaya devam ederek Afrin’den Azez ilçesinin Kelcibrin beldesine saldırdı. Saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti.

öte taraftan Afrin’in doğu hattındaki Azez ilçesinde ÖSO güçlerinin yoğun hazırlıklar içinde olduğu görüldü.

Zeytin Dalı Harekatı’nın kara unsurlarının Afrin’e yeni saldırılarla farklı yönlerden de girerek gelişmesi bekleniyor.

Sudanlı yetimlerden Türk askerine dua

Sudanlı yetimlerden Türk askerine dua

TSK’nın, Afrin bölgesinde “PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz ışık halkası getirmek, dost ve kardeş bölge halkını baskı ve zulümden kurtarmak” üzere başlattığı operasyonun zafere ulaşmasını dileyen yetimler, Fetih Suresi’ni okudu.

Umdurman kentinin Darüsselam bölgesindeki Osman bin Affan Kuran Kursu’nun 312 öğrencisi, okudukları Kuran-ı Kerim’in arkasından Türk askeri için dua etti.

Nyalalı yetimler de TSK’ya yardım verdi

Sudan’ın Nyala şehrinde yer alan Şeyh Ahmed Farah Abdullah Kur’an Kursu’ndaki yetimler de okudukları dualarla TSK’ya yardım verdi.

Türk bayrağı tutan yetimler, kağıda “Zeytin Dalı” yazarak Türk ordusunun yanına yer aldıklarını belirtti.

Muhabir: Abdullah Uluyurt

ilk kez kullanıldı! Afrin’de devir başında

ilk kez kullanıldı! Afrin'de devir başında

Afrin’de son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Türk Sihalı Kuvvetleri ( TSK) Afrin’deki terör örgütü PKK/PYD’ye yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı başlattı.

ILK OLARAK KULLANILIYOR

TSK’nın harekatta kullandığı envanterinde ise Silahlı Ulusal İHA’lar kayda değer yer kaplıyor. Afrin harakatında öncelikle yeni geliştirilmiş teknolojilerle Silahlı Ulusal İHA’lar da ödev başında.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından yeni geliştirilen Silahlı Milli İHA’ların fotoğraflarını paylaştı.

Bayraktar, attığı tweette paylaştığı fotoğrafla birlikte “başta Zeytin Dalı Harekatı’nda kullanılan yeni geliştirdiğimiz teknolojiler ile Silahlı Ulusal İHA’larımız Afrin’de devir başında. Teknik ekibimizle birlikte TSK’mize destek olmak maksadıyla sahadayız.” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Valiliği’nden vatandaşlara çağrı

Şanlıurfa Valiliği'nden vatandaşlara çağrı

Valilik göre yapılan açıklamada, “Şanlıurfa’mız genelinde bütün devlete ait kurum, ev ve iş yerlerimizde bağımsızlığımızın ve ulusal birliğimizin sembolü olan bayrağımızın asılmasının manâlı olduğu görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Şanlıurfa Valiliği, Türkiye’nin Afrin’e karşın düzenlediği ‘Zeytin Dalı Harekat’ nedeniyle vatandaşların ev ve iş yerlerine bayrak asmasını istedi.

Şanlıurfa Valiliği göre yapılan yazılı açıklamada,“Ülkemizin güvenliği ve milletimizin huzurunu korkutma eden PKK/ PYD/ KCK ve DEAŞ terör örgütlerini bertaraf etmek üzere, 20 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 17.00’de Türk Silahlı Kuvvetlerimiz göre Afrin’e yönelik olarak ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır. Harekatı yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimize ilimizin somut ve manevi desteğini söylemek anlamında Şanlıurfa’mız genelinde bütün devlete ait kurum, konut ve meslek yerlerimizde bağımsızlığımızın ve ulusal birliğimizin sembolü olan bayrağımızın asılmasının kayda değer olduğu görülmüştür. Bütün Şanlıurfa’lı hemşehrilerimizin bu konuya hassasiyetle yaklaşmasını ve desteğini bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.